TAJOVSKÉHO DIVADELNÉ DNI 2024

#TajovskehoDivadelneDni


23. – 24. 3. 2024 | Divadlo Akadémie umení, Horná 95, Banská Bystrica 

vstupné na každé predstavenie: 5 €, predpredaj: Kaviareň a Galéria u BOTHÁRA, Dolná 35, Banská Bystrica


Tajovského divadelné dni – regionálna súťaž divadla dospelých celoštátnej prehliadky Belopotockého Mikuláš.

Súťaž je vrcholným podujatím svojho druhu na Slovensku. Nesie meno jedného z najznámejších organizátorov kultúrneho života v čase národného obrodenia a zakladateľa prvého slovenského ochotníckeho divadla Gašpara Fejérpatakyho Belopotockého. Od roku 1950 sa na jeho počesť koná divadelný festival dospelých – Belopotockého Mikuláš. Po mnohých zmenách miest konania, organizátorov, alebo dokonca samotného názvu, sa v roku 2016 podujatiu opäť vrátil názov Belopotockého Mikuláš. Hlavným cieľom súťaže je získavanie vedomostí, rozvíjanie zručností a umelecko-odborný rast neprofesionálnych divadelných kolektívov prostredníctvom poznávania, realizácie a prezentácie divadelnej tvorby. Víťazný kolektív alebo jednotlivec podujatia je každý rok navrhnutý na účinkovanie na najstaršom festivale neprofesionálneho divadla v Európe – na Scénickej žatve.


Výsledky

Ocenenie s priamym postupom:

Potulné dividlo J+T, Medzibrod:

TEMER KOMPLETNÁ SLOVENSKÁ DIVADELNÁ KLASIKA ZA CCA 60 MINÚT

réžia: T. Pohorelec, J. Haviar

Ocenenie s odporučením na postup:

Divadelný súbor Jána Chalupku, Brezno:

VŠETKO NAOPAK

réžia: M. Oľha

Diplom za účasť:

Oddýchnuté divadlo, B. Bystrica:

PASCA NA MYŠI, réžia:

A. Tomaštiková

Diplom za účasť:

Šalkovské nové divadlo, B. Bystrica-Šalková:

NAŠA MILENÁ

réžia: V. LukáčováP R O G R A M23. 3. 2024, 13:30

Oddýchnuté divadlo, Banská Bystrica

A. Christie

PASCA NA MYŠI

Najznámejšia, najúspešnejšia a najdlhšie nepretržite hraná hra kráľovnej detektívky. Tajomný príbeh ôsmich ľudí uväznených v snehom zapadnutom penzióne. Kto z nich je vrah?

réžia: Anna Tomaštiková

Foto: Róbert Ragan


23. 3. 2024, 18:30

Potulné dividlo J+T, Medzibrod

T. Pohorelec, J. Haviar

TEMER KOMPLETNÁ SLOVENSKÁ DIVADELNÁ KLASIKA ZA CCA 60 MINÚT

My, Slováci, sme boli vždy skromní, ale tomu je koniec. Keď uvidíte toto dielo, už nič viac nebudete potrebovať vidieť. Všetko, čo musíte vedieť je v tomto diele, a čo v ňom nie je, to nezaslúži si, aby s tým vaše oči zabíjali čas. Po zjavení sa tohto diela všetky divadlá na celom svete môžu byť zavreté. Ján Chalupka, Jozef Hollý, Ján Palárik, Jonáš Záborský, František Urbánek, Jozef Gregor Tajovský - Potulné dividlo J+T Vám vo svojej novej autorskej inscenácií prináša kompletnú slovenskú divadelnú klasiku.

réžia: Tomáš Pohorelec, Juraj Haviar

Foto: Róbert Ragan


24. 3. 2024, 15:00

Šalkovské nové divadlo, Banská Bystrica-Šalková A. Opálený

MALINA, KRAVKA NAŠA MILENÁ

Komédia o tom, čo sa stane, keď do pokojného života občanov malej obce prekvapivo zasiahne príchod nevídanej návštevy, o ktorej nik nevie odkiaľ prišla, ako vyzerá a čo je jej cieľom. Jediný, kto s ňou bol v priamom kontakte je obecný pastier Jano. Vlnu rozhorčenia vyvolá skutočnosť, že namiesto toho, aby prišla v pokoji a láske, unesie občanmi milovanú kravku Malinu.

réžia: Veronika Lukáčová

Foto: Róbert Ragan


24. 3. 2024, 18:00

Divadelný súbor Jána Chalupku, Brezno

J. Chalupka

VŠETKO NAOPAK

Chalupkovci túto inscenáciu pripravili k svojej 100-ročnici, pretože sú presvedčení o aktuálnosti Chalupkovej kritiky malomeštiaka. Napriek tomu, že vznikla pred takmer 200 rokmi, oslovuje aj dnes výsmechom nerestí malomesta s jeho nízkymi ambíciami, negatívnymi motiváciami a obmedzeným pohľadom na život. Inscenácia osloví i dnešného diváka, zabaví ho a snáď aj nakriatne k tomu, aby sa zamyslel, čo je našej slovenskej náture vlastné dnes, pretože taktiež žijeme časy poznačené vplyvom cudzích vzorov aj zmätkom v hodnotovom systéme, či popieraní vlastnej tradície a koreňov. Zdá sa, že Kocúrkovo je nesmrteľné…

réžia: Matúš Oľha

Foto: Róbert Ragan

Propagácia