BFD 2022

#BystrickyFolkovyDvor


27. august 2022 |  16.00 h |  NA NÁDVORÍ SOS*, Dolná 35, Banská Bystrica


MY KULTÚRA o.z. v spolupráci so Stredoslovenským osvetovým strediskom vás pozýva na 1. ročník prehliadky folkovej hudby Bystrický folkový dvor. Súčasťou podujatia bude výstava fotografií Roba Ragana, Petra Hladkého a Jana „Mišiaka“ Miškoviča.


Vstupné: 5 €

Predpredaj vstupeniek v Kaviarni Bothár, Dolná 35, Banská Bystrica.
* V prípade nepriaznivého počasia v sále V PODKROVÍ.


Plagát podujatia:


Účinkujúci:


DeArt

DeART je Martinsko-Vrútocká kapela ktorá vznikla začiatkom roku 2013 ako pokračovanie kapely Náhodní pocestní.
DeART hráva predovšetkým vlastnú hudobnú tvorbu, ktorá sa nedá jednoznačne zaškatulkovať. Piesne prechádzajú od folku, rocku až k bluesu či jazzu, dokonca miestami až niekde na balkán. Texty a hudba je z pera kapelníka Dala a na hudobných aranžmánoch sa podieľa celá kapela.

Názov kapely DeART  vychádzal so začiatočných písmen mien členov. Sú títo piati "páni v najlepších rokoch":

Dalo - kapelník, spev, akustická gitara, akordeón

e -Stanco - basová gitara

Aďo - saxofón, EWI

Rado - bicie nástroje

Tomáš - elektrická gitara, ústna harmonika, vokály, zvuková technika


Tomáš Pohorelec

Tomáš Pohorelec – známy a populárny folkový pesničkár, laureát celoslovenskej súťaže STRUNOBRANIE 2018. Už pár rokov sa venuje písaniu a interpretovaniu vlastných piesní. Bol členom divadla medziBRODway, do ktorého inscenácií skladal piesne. Podieľal sa autorsky (hudobne a textom piesne) na projekte Batolárium, ktoré uviedlo Bábkové divadlo na Rázcestí a má za sebou veľké množstvo malých vystúpení (vernisáže, prehliadky...) a pár desiatok samostatných koncertov. Je členom Medzibrodského kočovného divadla, a najmä Potulného dividla J&T, pre ktorých potreby píše hudbu a piesne do predstavení.  V spolupráci s gitaristom Maťom Urbanom v roku 2015 nahrali v štúdiu Diera pod taktovkou Dušana Ivana CD s názvom „Výpoveď o stave duší“.


Tomáš Pohorelec pozýva na BFD 2022:


JASOŇ

Tramp-folková skupina JASOŇ vznikla koncom júla v roku 1996 v Sklených Tepliciach (okres Žiar nad Hronom) a už dva dni po vzniku vystúpila na Moravskom festivale AM-FOLK-FEST Pulčín, kde predstavila svoju vlastnú tvorbu.
Prvým významnejším úspechom JASOŇa bol postup na celoštátny festival STRUNOBRANIE 1997 do Banskej Štiavnice,kde získal cenu diváka.
V lete a na jeseň v roku 2000 JASOŇ nahral debutový album pod názvom "CIEĽOV PÁR". Druhy album krstil v júli 2005 pod názvom "DELFÍNY" a tretí album "STROM" vydal a pokrstil začiatkom leta 2016.
JASOŇ sa zúčastnil mnohých slovenských a českých festivalov: STRUNOBRANIE, VANDERMÚZA, KREMNICKÁ BAŠTA, FEST DOBRÉ BOHUNICE, LODENICA, FOLKOVANIE POD SKALKOU...
v Čechách: PORTA, MORAVSKÝ VRABEC, ZAHRADA, MOHELNICKÝ DOSTAVNÍK, DOČESNÁ-Žatec, AM-FOLK-FEST Pulčín. Hral aj Slovákom žijúcim v Mníchove.


Michal Récky

„Som folkový pesničkár, pôsobiaci na scéne od roku 2004. Po získaní autorskej porty v roku 2005 som začal hrávať na slovenských folk a country festivaloch, ako Country lodenica, Dudinská stopa, Drotária, Radimovská šopa... S hudbou som začal, pretože to bola najjednoduchšia cesta k tomu, ako vyjadriť svoje pocity. Aj keď v súčasnosti už nedokážem povedať, či to bolo naozaj z tohto dôvodu, alebo kvôli tomu, že som chcel na gitaru baliť baby.“


Michal Récky pozýva na BFD 2022: