#VečerSoSlovenskouVojvodinskouKultúrou
VEČER SO SLOVENSKOU VOJVODINSKOU KULTÚROU
16. 11. 2024 o 19.00 h⎮V POKROVÍ | Dolná 35, Banská Bystrica
Cultura Inferior Terra a Stredoslovenké osvetové stredisko vám predstavili kultúru Slovákov, ktorá sa mimo územia Slovenska formovala viac ako 200 rokov a dotvára slovenskú identitu
NA ČO STE SA MOHLI TEŠIŤ
○ výstava insitného umenia Moja Kovačica
○ divadlo, hudba, spev a rozhovory s inšpiratívnymi hosťami
○ kúsok z tradičnej gastronómie
○ škola slovenských dolnozemských tancov
ÚČINKOVALI
○ Ivana Svetlíková
○ Mária Raspírová
○ Janko Chrťan
○ Ivan Slávik
○ Jarmila Papová
○ ĽH Súdiovci
○ Komorný zbor Agapé
MODEROVALA
○ Katarína Mosnáková Bagľašová
Ukážky z tradícií, divadelníctva, insitné umenie, škola tanca a kúsok z gastronómie boli súčasťou večera slovenskej vojvodinskej kultúry, ktorý sa konal 16. novembra 2024 v Stredoslovenskom osvetovom stredisku v Banskej Bystrici. Podujatie podporil Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí a organizovalo ho občianske združenie CIT – Cultura Inferior Terra.
Podujatie malo za cieľ zviditeľniť činnosť mladých talentovaných ľudí, ktorých predkovia sa síce pred takmer 300 rokmi sťahovali na Dolnú zem, na územie dnešnej Vojvodiny do Srbska, ale oni sa vrátili späť na Slovensko a tu pracujú, študujú, zakladajú si rodiny, sú úspešní v svojich profesiách a pri tom si nájdu čas aj na prezentáciu slovenskej vojvodskej kultúry.
V štúdiu V PODKROVÍ sa moderátorka Katarína Mosnáková Bagľašová rozprávala s Jankom Chrťanom, rodákom z Kovačice, historikom a zamestnancom Metodického centra pre Slovákov žijúcich v zahraničí Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici, ktorý sa vo voľnom čase venuje aj divadelníctvu. Že príchod do novej krajiny nie je vždy jednoduchý a ružový, porozprávali Jarmila Papová a jej dcéry Martina a Michaela, rodáčky zo Selenče. Po šiestich rokoch bývania vo Zvolene sú však veľmi spokojné, dobre sa im darí – Jarke v práci na Strednej odbornej škole a Michaele a Martine na štúdiách a okrem toho si nájdu čas aj na zborový či ľudový spev. Často vystupujú so súrodencami Leonórou a Jurajom Súdiovcami, ktorí tiež prichádzajú zo Selenče a tiež boli predstavení v rámci podujatia. Moderátorka vyzdvihla ich všestrannú činnosť v oblasti hudby, ako aj ich prirodzenú potrebu vždy a všade hovoriť o svojom slovenskom vojvodinskom pôvode. V rámci programu bol vyspovedaný aj Ivan Slávik, renomovaný spevák slovenských ľudových piesní, tanečník a choreograf, ktorý už šesť rokov žije a pracuje v Trnave. Talent, ktorý zdedil po rodičoch začal rozvíjať a naplno uplatnil v Srbsku, no pokračuje v tom aj na Slovensku. Rozhovory spestrili ich divadelné a hudobno-spevácke vystúpenia.
Priamo zo Srbska na podujatie zavítal Komorný zbor Agapé, ktorý pôsobí pri Slovenskom kultúrnom centra P. J. Šafárika a Slovenskom evanjelickom cirkevnom zbore v Novom Sade. V rámci programu ho predstavila dirigentka Tatiana Jašková, ktorá prezradila, že Agapé absolvuje zájazd na zborovom festivale vo Zvolene a že na budúci rok bude oslavovať dvadsiate výročie založenia.
Posledným segmentom večera bola vernisáž výstavy insitného umenia Moja Kovačica autoriek Ivany Svetlíkovej a Márie Raspírovej. Autorky hovorili o svojej tvorbe, ale aj všeobecne o fenoméne insitného umenia v Kovačici, ktoré už o niekoľko dni bude zapísané do reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO.
Je zaujímavé, že Stredoslovenské osvetové stredisko podporuje prezentáciu krajanskej problematiky, najmä dolnozemských Slovákov, no výstava insitného umenia, bola v tejto inštitúcii otvorená po prvýkrát. Vyzdvihla to vo svojom príhovore metodička pre folklór Tatiana Urbanová.
Aby sa návštevníkom čím viac dotvorila vojvodinská atmosféra, organizátori si pripravili aj ochutnávku gastronomických špecialít, kde nechýbali slané pečivá, štipľavá petrovská klobása či domáca pálenka. Večer uzavrela škola tanca, na ktorej novodobý tanec vojvodinských Slovákov – step, učili Katarína Mosnáková Bagľašová a Ivan Slávik.
Galéria
Foto: Velimir Brankovič
Propagácia
Podujatie finančne podporil Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí.