VÍKEND S FOTOGRAFIOU 2024

#VikendSFotografiou


WORKSHOP - PORTRÉT AKO SÚČASŤ PRÍBEHU

 Pod vedením    M A R T Y    F Ö L D E Š O V E J

9. 11.  2024 od 10.00h do 17.00h

NA NÁDVORÍ a V PODKROVÍ, Dolná 35, Banská Bystrica 


VERNISÁŽ - TÍŠINY

9. 11.  2024 o 17.00h

V PODKROVÍ, Dolná 35, Banská Bystrica



Marta Földešová

Profesionálna fotografka, absolventka FF UK v obore Propagácia. Od roku 1997 pracovala ako fotoreportérka pre rôzne slovenské tlačové médiá: Bratislavský večerník, týždenník Moment, časopis Šarm a časopis Mama a ja. Počas tohto obdobia sa venovala hlavne reportážnej fotografii a dokumentovaniu sociálnych tém. Tvorila cestopisy a venovala sa portrétnej a dokumentárnej fotografii.

V súčasnosti pracuje na voľnej nohe a venuje sa portrétnej, rodinnej a dokumentárnej fotografii. Spolupracuje so Spoločnosťou ľudí Downovho syndrómu na Slovensku. Za svoje práce bola ocenená v súťaži Slovak Press Photo 2015 a 2023. Jej fotografie sú vystavované doma ale aj v zahraničí.

 


Portrét ako súčasť príbehu

Na workshope Portrét ako súčasť príbehu sme sa zamýšľali, ako vyrozprávať príbeh pomocou portrétu. Rozprávali sme sa, ako si zvoliť tému, ako nad ňou premýšľať, ako sa na ňu pripraviť, ako postupovať, aké dôležité je ujasniť si, o čom má dielo vypovedať, pričom sme sa zamerali na portrét.

Nie je možné vytvoriť uzavretý celok za jeden deň, cieľom workshopu bolo nasmerovať autorov ku koncipovanej dlhodobej práci a rozmýšľať nad využitím rôznych výtvarných a technických možností zobrazenia. Autori využili rôzne formy postprodukčného spracovania fotografií, čo je súčasťou kreatívneho procesu. Je však dôležité , aby tieto postprodukčné zásahy mali svoje opodstatnenie, čo v prípade autorských výstupov bolo dodržané.

 Na začiatku sme nahliadli do archívnych fotografií, pričom sme hľadali u každého účastníka tému, ktorá mu je blízka, ktorú môže rozvíjať. Následne sme prešli na praktickú časť, samotné fotografovanie, kde sme sa venovali foteniu portrétu. Pri fotografovaní v ateliéri sme využili rôzne spôsoby svietenia, použili sme viaceré modifikátori svetla, vďaka čomu sme vytvorili rôzne zobrazenie reality a tiež rôzne výtvarné a emocionálne zobrazenia. Charakter portrétovanej osoby sme dotvárali aj samotnou štylizáciou, či už výrazom tváre, pohybom, oblečením, farebným ladením. Pokračovali sme fotením v exteriéri s využitím prirodzeného svetla. V oboch prípadoch autori pristupovali k práci nesmierne kreatívne, premyslene, originálne, výsledkom čoho boli výborné fotografie na danú tému. Niektorí autori vynikajúco zmapovali aj priebeh celého workshopu a následnú vernisáž reportážnou formou (Martin Dubovský, Ľudmila Hladká, Róbert Pákozdy). Autori sú skúsenými fotografmi, čo podčiarkuje ich kreatívny prístup k tejto náročnej disciplíne.

Autorom som vybrala sériu fotografií, pričom treba brať zreteľ na to, že každý autor je jedinečný a vnímanie diela je subjektívnou záležitosťou. Vychádzala som zo zadania, zamerania workshopu. Do úvahy som brala fotografie, ktoré vyvolávali v divákovi emóciu, ktoré prinútili zamyslieť sa, ktoré vzbudzovali pocit spoznať akýsi nedopovedaný príbeh. Ďalším kritériom bolo, aby fotografie na seba nadväzovali, aby boli kompatibilné, aby ladili aj po výtvarnej stránke. Na výslednom výbere sa dá demonštrovať, akú dôležitú úlohu zohráva selekcia fotografií a jej následná kombinácia, ich poradie. To všetko ovplyvňuje výsledné dielo, príbeh, ktorý sa dá pri rôznom usporiadaní rôzne interpretovať. Táto finálna práca je obzvlášť dôležitá pri inštalácii výstavy, či tvorbe knihy, preto jej treba venovať náležitú pozornosť. Môj výber treba považovať za akési nasmerovanie, ktorého rozvoj je už v rukách samotného tvorcu.

 

Marta Földešová                      

 


Fotografické eseje účastníkov workshopu

Eva

 

 

Ján

 

 

Lubomír

 

 

Ľudmila

 

 

Martin

 

 

Peter M.

 

 

Peter H.

 

 

Róbert

 


Galéria workshop


Galéria vernisáž


Propagácia