MINIKOMÉDIE

MINIKOMÉDIE


15. augusta 2024 |  19.00 h |  NA NÁDVORÍ, Dolná 35, Banská Bystrica

VSTUPNÉ | 6 €

PREDPREDAJ VSTUPENIEK |  KAVIAREŇ BOTHÁR |  Dolná 35, Banská Bystrica


MINIKOMÉDIE - Inscenácia plná čierneho humoru podľa poviedok Pierra Henriho Camiho, ktorého Charlie Chaplin označil za najväčšieho humoristu všetkých čias. 


 Ľupčianske netradičné divadlo LUNETRDLO pôsobí na neprofesionálnej scéne už 27 rokov. Inscenuje prevažne vlastné texty z ktorých najviac zarezonovali Raketový vzostup Anči Zbíjačky,  Literárny kabaret, Žltá ľalija, Obvoďák, Ľupčastory, Dnes večer hrám ja, Poetický labyrint ... ale aj hry „na motívy“, alebo s „vlastným uhlom pohľadu“ ... Príjemne krvavý podvečer, Rosencrantzová a Guildensternová sú už mŕtve (Hamlet), Ženský zákon, O ženách a mužoch, Vianočná koleda, A opona spadne... Má svoju typickú poetiku v duchu smiech cez slzy. Alebo aspoň na zamyslenie. Aby si každý odniesol z predstavenia niečo, čo bude trvať viac ako len cestu domov z divadla. A častokrát niekomu dôjde až neskôr. Ale stojí to za to.

Pierre Henri Cami: Pre väčšinu divákov úplne neznámy francúzsky autor. Svoje dielka tvoril pred zhruba 100 rokmi. A taký velikán svetového humoru, akým bol Charlie Chaplin, sa o ňom vyjadril, ako o najväčšom humoristovi všetkých čias. A predsa ho málokto pozná. Možno preto, že jeden čas pracoval v pohrebnej službe a dokonca: jeho začiatky sú spojené s časopisom Furgon, ktorý bol periodikom, vydávaným parížskymi pohrebnými službami. Už asi tušíte, že bol majstrom čierneho humoru.


Kto pozná Ľupčianske netradičné divadlo vie, že to netradičné nemáme len v názve, ale aj v tvorbe. A že siahnuť po Camiho MINIKOMÉDIÁCH bola pre nás výzva. Možno aj preto, že Minikomédie sa síce javia ako divadelné texty, ale väčšina režisérov ich pokladá za neinscenovateľné. Nuž sme sa s nimi popasovali a výsledok uvidíte práve teraz.
Tak to skúste vydržať. Čierny humor má svoje kúzlo a svoje skryté významy.

Hrajú: Katarína a Nina Točekové, Martina Luptáková, Michaela Záchejová, Vlada Viatocha, Rasťo Frič

Scéna, kostýmy: Boba Janíčková

Autor, scenár, réžia: Jaro Janíček

Propagácia