Moral Insanity


14. október 2021 |  18.00 h |  V PODKROVÍ SOS, Dolná 35, Banská Bystrica


Stredoslovenské osvetové stredisko vás pozýva na inscenáciu na motívy Umberta Eca: Pražský cintorín, ktorá získala päť Divadelných dosiek, v podaní Prešovského národného divadla.


Napísali o hre 1

Napísali o hre 2

 


Plagát podujatia:


Prekračovať hranice slobody.

Spoluautor Peter Brajerčík inšpirovaný Umbertom Ecom vstupuje v monodráme do podsvetia manipulácie s informáciami. Novodobý grázel, ktorého vo svojej hre zobrazuje, je odrazom európskej reality. Prekrúca pravdu, ako sa mu zachce, no jeho briskný vtip vzbudzuje sympatie. On predsa dobre vie, akí sú Nemci, Američania, ale aj Slováci. A aj keď nemá pravdu, je také ľahké mu všetko uveriť. Aj preto teraz môže kdesi na okraji deformovať a podsúvať skreslené fakty. Inscenácia, ktorú herec pripravil v Prešovskom národnom divadle pod vedením Júlie Rázusovej a ktorá dostala Grand Prix na festivale Nová dráma 2019, ostrým spôsobom poukazuje na to, že manipulovať je naozaj ľahké. Najmä ak je spoločnosť náchylná uveriť fake news, hoaxom a konšpiráciám, len aby sa utvrdila vo vlastnom antisemitizme, nacionalizme a antisystémovosti. Ale Moral Insanity (Morálne šialenstvo) nie je iba o kvalitnom texte, humore a téme, ktorá prekračuje hranice. Výkon herca neuľahčuje ani rozhodnutie režisérky vytvoriť prekážky, ktoré dávajú inscenácii nielen dynamiku, ale výstižne podčiarknu jej výpoveď. Na výbere inscenácie sa podieľala Divácka programová rada projektu Be SpectACTive!.


Vznik inscenácie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Chcete vedieť kto je zodpovedný za to, že sa Vám nedarí? Hľadáte toho, kto môže za to čo sa tu deje? Príďte a niekoho si určite vyberiete.


Osoby a obsadenie

  • Peter Braječík

Realizačný tím

  • Réžia:  Júlia Rázusová
  • Autori  - Peter Brajerčík, Umberto Eco, Júlia Rázusová
  • Réžia a scénický koncept – Júlia Rázusová
  • Hudba a priestorový hudobný koncept  – Martin Husovský
  • Scénografická a kostýmová spolupráca – Diana Strauszová
  • Svetelný dizajn - Lukáš Katuščák
  • Produkcia – Linda Durkáčová

Vstupné: 10 €

Predpredaj vstupeniek: v IC BB, Nám. SNP 1 (Radnica), Banská Bystrica / v deň predstavenia od 14.00 h v SOS BB.


Fotogaléria:UPOZORNENIE!

Organizátor hromadného podujatia kultúrneho charakteru je povinný uchovávať telefonický alebo emailový kontakt návštevníkov po dobu dvoch týždňov od ukončenia podujatia a to na účely epidemiologického vyšetrovania podľa vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky č. 208 zo dňa 14.5.2021. Pre urýchlenie vstupu na predstavenie si pripravte vypísané tlačivo, ktoré nájdete tu a prosíme Vás, aby ste ho odovzdali pri vstupe na predstavenie so vstupenkou poverenému pracovníkovi SOS pri vstupe na podujatie.