SLOVENSKÁ DIVADELNÁ KLASIKA ZA 60 MINÚT

#DivadelneStvrtky


SLOVENSKÁ DIVADELNÁ KLASIKA ZA 60 MINÚT

Všetko, čo musíte vedieť o slovenskej divadelnej klasike je v tomto diele.

...A čo v ňom nie je, to nezaslúži si, aby s tým vaše oči zabíjali čas.


10. 8. 2023 |  20.00 h |  NA NÁDVORÍ |Dolná 35 | Banská Bystrica

Vstupné: 5 €

Predpredaj vstupeniek  v Umeleckej kaviarni u Bothára, Dolná 35, Banská Bystrica 


Napísali a účinkujú: Tomáš Pohorelec a Juraj Haviar

Hudba a texty piesní: Tomáš Pohorelec

Réžia: Potulné dividlo J+T

Dramaturgická spolupráca: Peter Kováč

Kostýmy: Marianna Ďuranová

Výroba scény a bábok: Katarína Mažáryová a Jaroslav Frič


Slovenská divadelná klasika za 60 minút.

 My, Slováci, sme boli vždy skromní, ale tomu je koniec. Keď uvidíte toto dielo, už nič viac nebudete potrebovať vidieť. Všetko, čo musíte vedieť je v tomto diele, a čo v ňom nie je, to nezaslúži si, aby s tým vaše oči zabíjali  čas. Po zjavení sa tohto diela, všetky divadlá na celom svete môžu byť zavreté. Potulné dividlo J+T vo svojej novej autorskej inscenácií prináša kompletnú slovenskú divadelnú klasiku. O podobné dielo sa už pokúsili naši anglický kolegovia. Tí však boli schopní podať iba tvorbu Wiliama Shakespeara a trvalo im to nekonečných 120 minút.

Čo tam po Shakespearovi? Dodnes sa nevie či vôbec existoval.  My vám za polovičný čas a tretinové vstupné prinesieme mnohonásobne viac autorov. To sú tisícky a tísícky strán, ktoré nemusíte čítať, navyše, zadarmo. Tie hodiny, ktoré by ste museli zbytočne stráviť v divadle na predstaveniach ani nebudeme počítať.

Ján Chalupka, Jozef Hollý, Ján Palárik, Jonáš Záborský, František Urbánek, Jozef Gregor Tajovský. Nič horšie sa nemôže stať spisovateľovi ako to, že sa z neho stane klasik. To ho natrepú do učebníc a tam je zavretý, nikto ho nečíta, väčšina študentov vlastne aj nenávidí. Vlastne je ešte niečo horšie, čo sa môže autorovi stať a to, že sa z neho stane slovenský klasik. Lebo u nás sa učebnice nielenže nečítajú, ale ani netlačia.

V roku 1830 po prvý krát inscenoval Gašpar Fejérpataky-Belopotocký prvý krát na slovenských doskách Kocúrkovo. Ubehlo od vtedy už bez mála 200 rokov a divadlo stále žije. A to nám dáva nádej, že ešte nie sme stratení. Dokonca máme národné divadlo, to znamená, že sme národ. A to vôbec nie je také samozrejmé, ako si mnohí z nás predstavujú…

 

 


Propagácia

Fotografie z predstavenia

Foto: Miro Zaťko