#Koncert
19. 6. 2024 | 19.00 h | NA NÁVORÍ | DOLNÁ 35 | BANSKÁ BYSTRICA
vstupné: 12 €
Predpredaj vstupeniek: Umelecká kaviareň U BOTHÁRA Dolná 35, Banská Bystrica
alebo
⬇⬇⬇
Večer venovaný zhudobneným básňam slovenského básnika Miroslava Válka.
DÁMA V RÝCHLIKU
KAMIL MIKULČÍK & PACORA TRIO
KAMIL MIKULČÍK & PACORA TRIO prinášajú do Banskej Bystrice unikátne spojenie poézie a hudby. Poézia básnika Miroslava Válka zhudobnená organistom Stanislavom Šurinom v interpretácii speváka, muzikanta, skladateľa a herca Kamila Mikulčíka a výnimočných hudobníkov Stanislava Palúcha, Marcela Comendanta a Roba Ragana Vám prinesú výnimočný večer na nádvorí Bothárovho domu.
Okrem pôsobivých zhudobnených básní Miroslava Válka z albumu "Dáma v rýchliku", ktorý spolu pripravili v roku 2013, do koncertného repertoáru tejto formácie medzičasom pribudlo aj niekoľko nových Kamilových pesničiek.
Básne Miroslava Válka patria do zlatého fondu slovenskej poézie,. Jeho básne ako napríklad Po písmenku, Smutná ranná električka, sú známe melódie z albumu Zelená pošta Mariána Vargu a Pavla Hammela. Taktiež nezabudnuteľná Jesenná láska v podaní legendy Miroslava Žbirku.
Účinkujúci večera:
Kamil Mikulčík - spev, klavír, gitara
Stano Palúch - husle
Marcel Comendant - cimbal
Predstavenie účinkujúcich:
Kamil Mikulčík sa narodil 18.11.1977 v Trnave.
Po absolvovaní gymnázia Jána Hollého v Trnave študoval niekoľko rokov na Fakulte podnikového manažmentu Ekonomickej univerzity v Bratislave a zároveň začal denné štúdium na Vysokej škole múzických umení, odbor herectvo.
Ako herec začínal v Túlavom divadle a Radošinskom naivnom divadle. V súčasnosti pôsobí na voľnej nohe a hosťuje vo viacerých divadlách na Slovensku aj v Česku. Vidieť ho môžeme na doskách Divadla Aréna: Josef Švejk, Jánošík, v Štúdiu L+S v predstaveniach 69 vecí lepších ako sex a Meno, najnovšie divadelné tituly sú Kabaret v divadle Teatro Tatro, Umenie padať v divadle Astorka, v divadle P.O.Hviezdoslava - Pressburger Fight Club a Tí druhí v divadle Offline.
V Radošinskom naivnom divadle účinkuje v inscenácii Mužské oddelenie. Hral tiež v Mestskom divadle v Brne v hudobnej komédii Bítls! Niekoľko rokov bol súčasťou bláznivej komédie Nevyliečiteľní, hrá v monodráme Tísícdeväťsto - legenda o pianistovi od Alessandra Baricca, či v dráme Keith Huffa - Vytrvalý dážď.
Ako skladateľ hudby spolupracuje so Slovenským rozhlasom, ako autor scénickej hudby s rôznymi slovenskými a českými divadlami (so SND, Rnd, Divadlom Aréna, Mestským divadlom Zlín, Pražským divadlom Kalich, Štúdiom L+S, Divadlom J.Palárika v Trnave, Divadlom J.G.Tajovského vo Zvolene, Divadlom Jonáša Záborského v Prešove, Divadelním spolkem Frída, divadlom Teatro Tatro, Túlavým divadlom a ďalšími).
Od roku 2018 je stálym hudobným a hereckým hosťom nedeľného zábavníka Slovenského rozhlasu Skúška sirén autorskej dvojice Samo Trnka - Tomáš Hudák.
Z filmovej a televíznej tvorby treba spomenúť jeho účinkovanie vo filmoch Behind The Enemy Lines (2003), Povesť o Čiernej Pani (2004), Muzika (2008) a Legenda o lietajúcom Cypriánovi (2010), v seriáloch Medzi nami (2006), Ordinácia v ružovej záhrade (2008-2009), Nesmrteľní (2010), Druhý dych (2012), Chlapi neplačú (2014), Kolonáda (2014), tiež v niekoľkých televíznych rozprávkach - Spievankovo 5: O povolaniach (2015) alebo Zázračný nos (2015). v seriáli s kriminálnou zápletkou 1890 (2017), komediálnom seriáli Bola raz jedna škola (2020). Je výnimočným hercom v úspešných seriáloch: dramatický seriál Priznanie (2021), krimi seriál Ultimátum (2022), komediálno - krimi seriál Výnimočná Nikol (2022), Duch (2023), Výnimočná Nikol 2 (2024).
Pracuje aj ako dabingový herec či hudobný režisér slovenského znenia mnohých disneyoviek. Tvorí tiež audio rozprávky s autorskou hudbou v podcastoch projektu Bublina číta deťom. Pravidelne účinkuje v rozhlasových hrách, načítava audioknihy (Vilikovský, Markoš, Taragel), či literárne ukážky v Slovenskom rozhlase do Literárnej revue Dada Nagya. Je hlasom Rádia Devín.
Ako herec, moderátor a interprét je každoročne prizývaný do množstva zaujímavých a žánrovo vyhranených projektov, pričom každého sa vie zhostiť s veľkou dávkou profesionality.
Za všetky spomenieme napríklad jeho umelecký prednes diela On Fire (Benjamin de la Fuente) na festivale Melos Ethos - medzinárodnom festivale súčasnej hudby (2019), recitácie na festivale Trnavské organové dni s mnohoročnou tradíciou, či na Katedrálnom organovom festivale v Bratislave.
V roku 2009 sa Kamil v duete s Nelou Pociskovou zúčastnil národného kola pesničkovej súťaže Eurovision Song Contest, z ktorého ako víťazi postúpili až do moskovského semifinále (po 11 rokoch neúčasti Slovenska v tejto medzinárodnej súťaži).
V rokoch 2004 - 2016 bol členom a aranžérom a capellovej hudobnej formácie Fragile, s ktorou nahral niekoľko albumov.
Ako hudobník, skladateľ a producent sa podieľal na albume Obchodnice s noční můrou (2007) českej šansónovej speváčky Emy Márovej.
V roku 2013 vydal sólový album Dáma v rýchliku, kde texty Miroslava Válka zhudobnil Stanislav Šurin. S týmto programom koncertoval naživo na mnohých podujatiach po celom Slovensku, predovšetkým s hudobnou formáciou Pacora Trio. V roku 2020 vydal svoje prvé autorské CD s názvom 40 zím.
PaCoRa Trio sa skladá z troch skúsených muzikantov - huslista Stanislav Palúch, cimbalista Marcel Comendant a kontrabasista Róbert Ragan. Hudba tria je postavená na prelínaní jazzu a folklóru.
Ich repertoár zahŕňa originálne aranžmány jazzových standardov a ich vlastné kompozície. Stanislav Palúch (*1977, Čadca) huslista, ktorý vyrastal na slovenskom folklóre, ale neskôr začal hrávať aj jazz. Nahral približne 40 albumov ako štúdiový hudobník a preslávili ho jeho vystúpenia na rôznych lokálnych jazzových, folklórnych festivaloch, ako aj festivaloch klasickej hudby. Komponuje a aranžuje hudbu nielen pre PaCoRa Trio, ale pre viaceré miestne kapely a ansámble. Marcel Comendant (*1980, Chisinau) je moldavský hudobník, cimbalista, ktorý študoval v Chisinau a Banskej Bystrici. Vyhral množstvo medzinárodných hudobných súťaží a hral na mnohých festivaloch. Róbert Ragan sa narodil v Banskej Bystrici v roku 1963. Ako sedemročný sa začal venovať klavíru. Záujem o hudbu ho priviedol na Konzervatórium v Žiline, kde sa v rokoch 1978 -1984 stal jeho hlavným nástrojom kontrabas. V rokoch 1986 - 1995 hrával v populárnych skupinách v rôznych krajinách Európy, prevažne v Škandinávii, príležitostne tiež jazz. V roku 1996 sa stal stálym členom orchestra Štátnej opery v Banskej Bystrici, od roku 1998 jeho I. kontrabasistom. V tomto období sa popri povinnostiach v orchestri začal venovať viacej jazzovej hudbe, v rokoch 1995 - 1998 ako člen skupiny Swing Q, s ktorou vydal v roku 1998 profilové CD. V tom istom roku sa stal spoluzakladateľom jazzového zoskupenia Nothing but Swing Tria, ktoré hneď v nasledujúcom roku získalo ocenenie Laureát festivalu Jazzové Vianoce 1999 v Bratislave, zaradilo sa medzi popredné telesá slovenskej jazzovej scény a nahralo niekoľko CD prijatých s výborným ohlasom doma aj v zahraničí. V roku 2003 sa rozhodol vzdať svojho postu v orchestri a venovať sa prevažne aktivitám v oblasti jazzovej hudby a pedagogickej činnosti (Konzervatórium v Banskej Bystrici - kontrabas, od roku 2010 na Hudobnej a umeleckej akadémii Jána Albrechta v Banskej Štiavnici). Popri pôsobení s NBS Triom je od roku 2004 spoluzakladajúcim členom etno-jazzového zoskupenia Pacora Trio. Členovia obidvoch týchto telies vytvorili v roku 2006 ďalší spoločný etno-jazzový projekt Bashavel, ktorý sa čoskoro zaradil medzi popredné formácie na slovenskej jazzovej scéne a je často pozývaný aj na medzinárodné pódiá.
Účinkujúci:
Kamil Mikulčík - spev, klavír, gitara, Stano Palúch - husle, Marcel Comendant - cimbal, Róbert Ragan - basa