ĽUBOMÍR GAŠPAR QUARTET
FEAT. ROBY LAKATOS

#LuboGaspar #RobyLakatos


ĽUBOMÍR GAŠPAR QUARTET FEAT. ROBY LAKATOS

PREHLIADKA RÓMSKYCH SLÁČIKOVÝCH MUZÍK S HOSŤAMI


30. november  2023 | 18.30 h | Robotnícky dom, Banská Bystrica

Vstupné: 20 € (dospelí), 15 € (deti a dôchodcovia)

Predpredaj vstupeniek:  Umelecká kaviareň U BOTHÁRA (Dolná 35, Banská Bystrica) a v sieti TICKETPORTAL

 


 
ÚČINKUJÚ:

ANIMA QUINTET

ĽH pod vedením Dávida Oláha z Klenovca 

ĽH POKOŠOVCI, Viera POKOŠOVÁ
a Mirko POKOŠ ml. zo Šumiaca

ĽUBOMÍR GAŠPAR QUARTET

feat.

ROBY LAKATOS

Juraj Stieranka, Milan Angelo Novák, Filip Herák   

 "Generácie muzikantov sme vyrastali a inšpirovali sa hudbou Robyho Lakatosa. Je pre mňa nesmierna česť a splneným snom stáť s týmto velikánom na jednom pódiu a priniesť Vám našu spoločnú hudbu plnú virtuozity, nespútanej energie v rôznych hudobných štýloch. Na koncerte budete počuť klasickú, filmovú hudbu, jazz, world music, rómsky folklór a samozrejme aj známe skladby z repertoáru Robyho Lakatosa.

 Do projektu som prizval hudobníkov, ktorí ma oslovili svojim osobitým a výnimočným štýlom hry. Na pódiu budú tri generácie hudobníkov medzi nimi dva veľké mladé talenty už dlho premýšľam nad tým ako je dôležité dať priestor mladým výnimočným hodobníkom. 

Ako prvého som prizval môjho dlhoročného priateľa, skvelého hudobníka a univerzálneho huslistu Juraj Stieranka (SK), na gitare bude hrať výnimočný iba 16 ročný mega talent - Milan Angelo Novák (CZ), ktorý okrem jazzu vyniká aj v klasickej hudbe a má za sebou celošťátnu súťaž PRAGuitarra clásica - 2019 kde získal druhé miesto , Filip Herák -  Je 19 ročný virtuózny kontrabasista.  Filipa sledujem od jeho začiatkov kedze je syn mojho dobreho priatela a vynikajúceho hudobníka Ivana Heráka. Od jeho útleho veku sledujem jeho cestu a progres a o jeho kvalitách svedčia aj jeho úspechy na medzinárodných súťažiach kde obsadzuje prvé priečky. 

Náš repertoár bude pestrý. Na koncerte budete počuť klasickú hudbu, jazz, filmovú hudbu, world music, rómsky folklór a samozrejme aj známe skladby z repertoáru Robyho Lakatosa. "

Ľubomír Gašpar

 

ROBY Lakatos je medzinárodne uznávaný maďarský husľový virtuóz, ktorý je priamym potomkom legendárneho skladateľa a majstra verbunku Jánosa Bihariho, jedného z virtuózov maďarského romantizmu. ROBY Lakatosova hra na husliach vďaka jeho epochálnemu talentu a profesionálnej podpore Yehudi Menuhina zaznela na koncertoch od Carnegie Hall cez Vatikán až po Londýnsku Albert Hall. Krajiny po celom svete ocenili jeho hudobnú veľkosť prestížnymi cenami a inými vyznamenaniami. ROBY Lakatos sa okrem iných vyznamenaní stal čestným občanom Mexika a v roku 2021 získal prestížnu hudobnú cenu španielskeho ministerstva kultúry v Madride, ktorá sa udeľuje dielam hudobných talentov ako Alfred Brendel, Shlomo Mintz, Michael Nyman a Krzysztof. Penderecki.

 

Ľubomír Gašpar vyrastal na folklóre, vyštudoval klasickú hudbu a jazz. Je držiteľom cien Radio Head Awards za album „The Point of view“.

Cimbal vníma z iného uhla pohľadu, využíva zvuky, ktoré ponúka a prepája ho s hudobnými prvkami, ktoré nie sú typické pre cimbal.

Rád čerpá z folklóru rôznych národov a spája ho s jazzom a inými žánrami. Hrá v úspešných zoskupeniach na cimbale - Ľubomír Gašpar Cimbal Project, MANUŠA, Roby Lakatos ensemble a na kontrabas v zoskupení SOLE. Ľubomír Gašpar si svojou hudobnou cestou vytvoril vlastný hudobný podpis.Fotogaléria

Foto: Róbert Ragan

Propagácia