Hej, Mariena, hej...

Vynesieme koronu :)

Obyčaje, ktoré majú svoje korene v predkresťanských kultúrach, zachovávame prostredníctvom folklórnych kolektívov dodnes. Jeden z najarchaickejších zvykov na Slovensku, vyjadruje túžbu ľudí po skončení chladného mrazivého počasia a chorôb, je vynesenie Moreny. Morena symbolizovala zimu, preto ak ľudia chceli, aby prišla jar, museli ju zabiť, utopiť v potoku alebo upáliť. Mala podobu slamenej figuríny oblečenej do ženských šiat, ktorú niesli mladé dievčatá so spevom k potoku. Pri brehu ju vyzliekli, zapálili a hodili do vôd rozmŕzajúcej rieky. V západoeurópskych kultúrach sa vynášanie Moreny viazalo na vyháňanie moru.

Hej, Mariena, hej, kde si prebývala?
Za horama, za dolama nôžke umývala.

Jednoduchý spôsob výroby malej Moreny

So sebou k potôčiku si zoberieme:

  • štvorec bielej a modrej látky 20x20cm,
  • trojuholník modrej alebo červenej látky 20x20 cm (štvorec zložíme na polovicu uhlopriečne a prestrihneme),
  • štyri kusy hrubšej bavlnenej priadze po 20 cm,
  • odrežeme si tenkú vŕbovú paličku dlhú 40 cm.

 

Do stredu štvorca bielej bavlnenej látky zgúľame chumáč suchej trávy, pridáme paličku a priviažeme vytvarovanú hlavičku. Zvyšné konce bielej látky, dlhšie, využijeme na rukávce, ktoré zviažeme na koncoch do manžety, kratšie, necháme na telíčko s bielou blúzkou.

Modrý štvorec látky zložíme na polovicu dvakrát uhlopriečne, aby sme dostali stred budúcej sukničky. Odstrihneme 1/2 cm špic a štyri rohy zaoblíme.

Cez otvor vložíme paličku s hlávkou, rukávcami a cípy z blúzky a priviažeme o paličku.

Previažeme šatku a Morena je hotová.

Zaspievame pesničku (Hej, Mariena, hej... : Telgárt, Horehronie), zaželáme si, aby odišlo všetko zlé a šup s ňou do potôčka.

Telgárt, Horehronie

... a doma si s dobrým pocitom a radosťou urobíme ešte jednu a krajšiu a to už bude bábika, nie Morena.