KURZ: SKLOMAĽBA S PODKLADOM

#SklomalbasPodkladom

Stredoslovenské osvetové stredisko a Dielňa ľudových remesiel v Banskej Bystrici 
pre vás pripravuje stretnutia zamerané na tradičné remeselné techniky.


KURZ

SKLOMAĽBA S PODKLADOM

Termín konania kurzU:

10. 1. 2024

Miesto konania:

Dielňa ľudových remesiel

Dolná 35, Banská Bystrica

Časová harmonogram:

8.30 - 11.00 h,/14.30 h - 17.00 h, /17.00 - 19.30 h

LektorI:

Daniela Pápežová, Andrej Stollmann

 

Cena kurzu:

10 € / 7 € (dôchodcovia)


 

 SKLOMAĽBA S PODKLADOM

VITRÁŽ  

maľovanie obrazu na sklo s podkladom vlastného návrhu

MAĽBA NA SKLE je ozdobná úprava povrchu úžitkového a dekoratívneho skla dvojakého druhu:
1. historicky staršia maľba za studena farebnými hlinkami, rozrábanými rôznymi olejmi, ktorú poznali už v Egypte. U nás sa používala pri maľbe obrazov na skle.
2. maľba za tepla, spočívajúca v zatavovaní nepriehľadných smaltov (emailov). Na sklo sa farba nanáša štetcom; pri zatavovaní sa môže aj nastriekavať alebo vtierať do vyleptaných línií. Nanesené farby sa po vypálení pri cca 600° C nedajú zo skla odstrániť. Najstaršie maľované duté sklo s rustikalizovaným dekórom ovplyvneným barokom, rokokom a biedermeierom sa zhotovovalo pre vidiek v sklárskych hutách v 18.-19. storočí a vo vidieckych domácnostiach sa používalo ako upomienkový alebo dekoratívny predmet.

Prvé maľované sklenené prvky sa objavili pred stovkami rokov. Po celú dobu buď stratili svoju popularitu, alebo ju opäť získali. Podľa zistených písomných prameňov to bolo začiatkom 12. storočia. Na týchto sklách boli vytvorené kresby so špeciálnou farbou z medi a železa. Obrazy z farebného skla v stredoveku bolo možné vidieť iba v chrámoch. Renesanciu možno považovať za vrchol popularity umenia farebného skla. V šestnástom storočí, kvôli náboženským vojnám, maľovanie skla ako umenie vybledlo. Pokles dopytu v osvietenstve bol ovplyvnený túžbou po transparentnosti, hromadným ničením maľovaných výrobkov. Až v XIX. Storočí došlo v Rusku k oživeniu maľby z farebného skla vďaka objednávke Mikuláša I. na stavbu sklárne. Tento typ dekorácie je dodnes obľúbený.
Pomocou maľby na sklo si môžete vlastnými rukami vytvoriť úžasné štýlové obrázky, pričom využijete všetky výhody tohto materiálu. Maľba z farebného skla zdobí okná, zrkadlá, rôzne priečky a ďalšie interiérové ​​prvky. Používa sa tiež na zdobenie nábytku - dvere skrinky, kuchynské fasády. Dokonca aj veľké objekty budú vyzerať ľahko a elegantne, ak na ne budú aplikované zložité vzory.

SKLOMAĽBA DANIELY PÁPEŽOVEJ