Otĺkaj sa píšťalôčka

Výroba vŕbovej píšťalky

Zhotoviteľmi píšťaliek boli deti v jarnom období, keď sa vo vŕbovej haluzine objavuje miazga. Vtedy ju klopkaním nožíkom alebo drievkom na kôru uvoľňovali z dreva, aby ju mohli „vykrútením“ vytiahnuť z kôrovej pošvy. Využívali na to aj krátke, akoby zaklínacie veršíky, ktoré mali zabezpečiť úspech pri zhotovení píšťalky. Je to najjednoduchšia a najobľúbenejšia detská zvuková hračka na celom Slovensku.



Asi najlepšie dostupným materiálom, sú vŕbové prúty. Mali by byť hrubé najviac 1,5 cm.

K výrobe nám bude stačiť pekné miesto, šikovné ruky a obyčajný nôž s drevenou rúčkou. Z prúta si vyberieme rovnú časť, dlhú 10 až 15 cm.

Necháme ho celý, dĺžku píšťalky odrežeme až po otlčení, aby sme sa vyhli poškodeniu kôry na okrajoch. Rúčkou noža začneme poklepávať kôru kolom dokola po celom obvode prúta, aby sa oddelilo lyko od dreva prútika a kôra sa dala ľahko stiahnuť.



Ako deti sme si pri otĺkani recitovali rôzne riekanky a tým bola daná doba, potrebná k otĺkaniu.


"Otĺkaj sa píšťalôčka už si spala dosť, koho na tom svete stretneš, hraj mu pre radosť."


Ako ďalej?

Pred stiahnutím kôry si odrežeme stranu, ktorá sa prikladá k ústam.

Na hornej strane budúcej píšťalky vyrežeme zvukový otvor. Na protiľahlom konci kôru narežme dookola a opatrným pokrútením z prúta stiahneme.



Vytvarujeme náustok: Odrežeme malý kolíček zhruba vo vzdialenosti zvukového otvoru od kraja, hore z neho zrežeme tenký plátok a zasunieme späť do stiahnutej kôry.



Odrežeme ešte jeden kolíček a zasunieme z opačnej strany do kôry. Jeho posúvaním do rôznej hĺbky meníme tóny píšťalky. A píšťalka je hotová.