Muzička NA NÁDVORÍ

#MuzičkaNaNadvori


Stredoslovenské osvetové stredisko v Banskej Bystrici a Banskobystrický samosprávny kraj vás pozývajú na koncert

MUZIČKA NA NÁDVORÍ


27. máj 2022 o 18.30 h | NA NÁDVORÍ SOS, Dolná 35, Banská Bystrica

Vstupné: 10 € | Vstupenky na koncert si môžete zakúpiť v sieti Ticketportal alebo v Umeleckej kaviarni Bothár, Dolná 35, Banská Bystrica

PREDPREDAJ VSTUPENIEK


 Súčasťou koncertu bude:

SPEVÁCKY DOM s Evkou Brunovskou (výučba piesní a spevného štýlu z Važca)

TANEČNÝ DOM A ZÁBAVA s Lindou Luptákovou

Začiatok po koncerte o  20.30 h

 


Kapela MUZIČKA sa venuje interpretovaniu tradičnej ľudovej hudby regiónov Slovenska. Jej členovia študujú autentické nahrávky slovenského ľudového spevu a hudby, ktoré sa následne snažia v ich pôvodnej podobe predstavovať publiku. Každý člen Muzičky spieva a spev je rovnako dôležitou súčasťou muzičkárskeho prejavu ako hudba.

Súčasťou Muzičky je i spevácka skupina ŽENY Z MUZIČKY. Nie sú to však len manželky Muzičkárov. Koniec-koncov to nesedí ani matematicky. V každom prípade sa rady predvádzajú. Ak majú príležitosť. Spievajú piesne rôznych regiónov a vedia aj čepiť nevesty. Niektoré sú súčasťami aj iných zoskupení alebo majú vlastné projekty.


Muzička je:
Tomáš Brunovský – husle
Laco Fekete – husle
Ivan Hanula – husle
Martin Brunovský – husľová kontra
Mišo Brdársky – violová kontra
Peter Obuch – basa, basička


Curriculum Vitae…

Muzičku založili v roku 1990 piati kamaráti. V tom čase približne dvadsaťroční zakladajúci členovia, nemali hudobné vzdelanie (až na jedného), ale zdieľali nadšenie pre dobrú hudbu rôznych „moderných“ štýlov.

Kariéra Muzičky sa začala prípravou vystúpenia na svadbu kamaráta. Prvotný úspech podnietil k pokračovaniu v nácvikoch a súčasne znamenal aj začiatok hľadania starých, autentických nahrávok, ktoré členov – na rozdiel od „inštitucionalizovaného folklóru“ – od počiatku uchvátili a stali sa podnes najhlbšou inšpiráciou.

Očarenie touto hudbou bolo natoľko intenzívne, že viedlo k zameraniu kapely na interpretáciu slovenského ľudového spevu a hudby v jeho čo najautentickejšej podobe.

Pri ďalších vystúpeniach sa naplno prejavil aj temperament, nadšenie a energia muzikantov, ktoré sa tak natrvalo stali charakteristickou črtou vystúpení Muzičky.

Významný vplyv na úvodné formovanie kapely mala každoročná účasť na akcii „Staré nôty mladých strún“ v Habovke, kde muzičkári nadväzovali kamarátstva s muzikantskými rovesníkmi a učili sa od pozvaných „starých“ hudieb z celého Slovenska.

Členovia Muzičky v roku 1994 začali v Bratislave s organizovaním Večerov autentického folkóru, na ktoré pozývali muziky z rôznych regiónov Slovenska a kde ďalej nadväzovali priateľské vzťahy s ľuďmi, ktorí mali podobné cítenie k tradičnému folklóru.

Viac info na: www.muzicka.sk


Propagácia:

Prílohy