NOGABAND

#NogaBand


HUDOBNÝ KONCERT VYNIKAJÚCICH MUZIKANTOV A HOSTÍ

23. október 2023 o 19.00 h | Robotnícky Dom, Robotnícka 3, Banská Bystrica 

Vstupné: 10 €

 Predpredaj vstupeniek: Umelecká kaviareň U BOTHÁRA (Dolná 35, Banská Bystrica) a v sieti TICKETPORTAL


 

 

 


HOSTIA

FS ŠUMIAČAN zo Šumiaca

a

ŽSSk HOJANA z Banskej BYstrice

 

---

 

PROGRAM 

19.00 h

NOGABAND

hudobný koncert vynikajúcich muzikantov

SPEVÁCKY DOM

s Michalom Nogom a so Šumiačanom

výučba ľudových piesní zo Šumiaca v rámci koncertu

20.30 h

TANEČNÝ DOM

so Soňou a Andrejom Sýkorovcami

tance zo Zvolenskej Slatiny

---

Michal Noga a jeho skupina NOGABAND sú známi na Slovensku vďaka ich prvotriednej interpretácii tradičnej hudby zahranej s ľahkosťou a zároveň energicky. Michal je chýrny huslista, skladateľ a hudobný pedagóg, ktorý má aj etnomuzikologické skúsenosti.
Dokázal pozbierať materiál dokumentujúci bohaté hudobné tradície z rôznych regiónov Slovenska a od rôznych národností žijúcich na tomto území a mnohému sa priučil priamo od starých majstrov a dedinských muzík. Roky skúmania ľudovej hudby aj aktívneho muzicírovania vyústili do nahratia debutového albumu „Stopy“. Členmi jeho skupiny sú virtuózni hudobníci, ktorí ho sprevádzali v minulosti na mnohých folklórnych festivaloch a tanečných domoch: Jakub Líška (husle), Ján Tej (kontra), Marek Neumahr (cimbal) a Tomáš Čopik (kontrabas). Túto zostavu príležitostne dopĺňajú sóloví speváci a speváčky, prípadne spevácke zbory, ale aj ďalší hudobníci, ktorí hrajú na klarinet, saxofón či gajdy.
Album „Stopy“ je krásnym príkladom toho, ako sa dá konceptuálne uchopiť a prezentovať tradičná hudba prostredníctvom súčasných mladých hudobníkov, ktorí vzdávajú poctu svojim predchodcom – sólistom a ľudovým hudbám, udržiavajúcim tradície. Stopy bodovali aj v medzinárodných albumových rebríčkoch – na 15. mieste World Music Charts Europe (november 2020) a 22. mieste Transglobal World Music Chart (október 2020).

 
 

 

 

Fotogaléria


Propagácia