ZEM, KTORÁ ZOSTÁVA

#AlanHyza


ZEM, KTORÁ ZOSTÁVA

Alan Hyža, známy fotograf, predstavuje svoju najnovšiu knihu a pohľad na Banskú Štiavnicu.


16. 1. 2024 | 18.00 h | V PODKROVÍ, Dolná 35, Banská Bystrica 

 


 

ALAN HYŽA je dokumentárny fotograf, autor jedenástich fotografických publikácií. Pracoval ako fotograf v rôznych periodikách ako Sme, Reflex, Plus 7 dní. V súčasnosti sa venuje vlastnej autorskej tvorbe. V roku 2009 získal za knihu Misia Cenu Egona Erwina Kischa a titul Fotograf roka udeľovaný Stredoeurópskym domom fotografie v Bratislave. Kniha Alana Hyžu SPIŠ – tiene a ozveny bola krátko po vyjdení zaradená medzi tri najkrajšie knihy v kategórii Súčasná fotografia v súťaži fotografických kníh východnej a strednej Európy, ktorá bola jedným zo sprievodných podujatí 30. ročníka Mesiaca fotografie.

V spoločnosti arteA ppb vyšla v poradí dvanásta kniha dokumentárneho fotografa Alana Hyžu. Nazval ju Zem, ktorá zostáva a vybral do nej 85 farebných fotografií zhotovených analógovým stredoformátovým fotoaparátom na formát negatívov 6 x 7 a 6 x 6 cm.

Po neoficiálnom novembrovom predstavení v Banskej Štiavnici, kde väčšina fotografií vznikla, autor knihu uviedol do života v Bratislave – v kinosále Slovenskej národnej galérie v rámci podujatia FOTOpondelok. Ide o diskusný formát – živé stretnutia, ktoré vytvárajú priestor pre fotografov, kurátorov a nadšencov fotografie.

Hoci na rozdiel od čiernobielych fotografií z dosiaľ poslednej dvojice kníh Alana Hyžu – Memoria – miznúce Slovensko (Slovart 2017) a Spiš – tiene a ozveny (arteA ppb 2020) autor siahol po farebnom filme, v ostatnom zostal verný svojmu rukopisu. Na súbore fotografií pracoval niekoľko rokov. Prvotným impulzom bol rezidentský pobyt v kultúrnom a turistickom centre Hájovňa pri Červenej studni. Počas nasledujúcich troch rokov absolvoval cestu z Bratislavy do Banskej Štiavnice nespočetne veľakrát, aby hľadal ľudí a lokality v meste a jeho okolí. A ako sú jeho priaznivci zvyknutí, opäť volil objekty, ktoré si turisti často vôbec nevšimnú.

Potvrdzujú to aj prvé ohlasy z banskoštiavnického prostredia. „Je to iný pohľad na Štiavnicu. Miesta a mnohí ľudia sú dôverne známi, ale Alan Hyža ich zachytil inak, ako ich bežne vidíme. Úplne mimo tisícov turistov, mimo pozlátka a biznisu, žiadne modré oblohy a šťastní ľudia pod nimi. Fotky ukazujú, že v Štiavnici žijú normálni ľudia a je to normálne mesto, od ľudí na okraji až po riaditeľov, od čertov až po anjelov, od významných pamiatok až po špinavé zákutia, od pekných domov až po barabizne… Fotografie sú temné a väčšinou smutné, ale o to výraznejšie z nich vidieť, že Štiavnica nie je iba snobská gýčová destinácia, ale že si tu ľudia žijú svoje normálne životy – i keď pre každého znamená pojem »normálny život« asi niečo iné…“, odznelo počas jednej z diskusií.

Podobne to vidí aj autor: „Banská Štiavnica je fenomén. Je chránená, nádherná, fotogenická, avšak pre mňa úplne inak ako pre väčšinu jej nadšencov. Je to mesto s neobyčajnou históriou a charizmou, ktoré je zároveň plné tajomstiev a neobyčajných ľudí a udalostí. Tak ako vždy, mojím cieľom nebolo odfotiť notoricky známe miesta a pamiatky. Moju pozornosť pritiahlo to, čo je pri bežnom pohľade väčšinou skryté – nevyslovené tajomno, posolstvá minulosti, neobyčajní ľudia. Pôvodný koncept sa postupne rozvinul do podoby, ktorá prekvapila aj mňa samého. Mesto a jeho obyvatelia ma prijali a ukázali sa mi v inom svetle. A to som sa v tomto fotografickom súbore snažil zachytiť.

Najnovšia kniha Alana Hyžu Zem, ktorá zostáva ešte len začala svoju cestu k obdivovateľom klasickej fotografie. V januári (16. 1. 2024) o nej bude autor rozprávať v Podkroví Stredoslovenského osvetového strediska v Banskej Bystrici. Prvé výstavy sú naplánované na máj budúceho roka v Schemnitz gallery a Galérii Jozefa Kollára v Banskej Štiavnici.

Autor: Alan Hyža
Počet strán: 180
Formát: 30 mm x 32 mm
Odporúčaná cena: 60 eur

ALAN HYŽA o Banskej Štiavnici

"Banská Štiavnica je unikátne mesto. Je výnimočná históriou – tvorili ju generácie multietnického obyvateľstva – hlavne nemci, ale aj maďari, židia a v malej miere (buďme spravodliví) aj slováci. V časoch monarchie bola významným ťažobným centrom, ale aj ohniskom vzdelanosti a kultúry. Dalo by sa povedať, že v tom čase v mnohých oblastiach „udávala tón“. Zaujímam sa o históriu, preto celkom prirodzene bola už dlho v mojej pozornosti. Navyše som cítil aj akýsi záväzok – môj prastarý otec tu prednášal na lesníckej škole. Je to nádherné a fotogenické mesto, ale to samo osebe nestačí. Na vytvorenie zmysluplnej obrazovej eseje treba čosi viac. Treba sa vedieť dívať srdcom. Mojim cieľom nebolo ukázať dôležité pamätihodnosti, významné turistické lokality a atrakcie. Takých kníh vznikli už desiatky. Chcel som zaznamenať genius loci, tajomno, historické prepojenie minulosti s dneškom a ľudí. Tí su centrom môjho záujmu vždy. A ukázalo sa, že v Štiavnici je to to najdôležitejšie. Preto je táto kniha hlavne o ľuďoch. Najmä o tých zvláštnych, akých som inde nestretol."

 


Propagácia