#TajovskehoDivadelneDni
21. – 23. 3. 2025 | Divadlo Akadémie umení, Horná 95, Banská Bystrica
vstupné na každé predstavenie: 5 €, predpredaj: Kaviareň a Galéria KORZO, Dolná 35, Banská Bystrica
Tajovského divadelné dni – regionálna súťaž divadla dospelých celoštátnej prehliadky Belopotockého Mikuláš.
Súťaž je vrcholným podujatím svojho druhu na Slovensku. Nesie meno jedného z najznámejších organizátorov kultúrneho života v čase národného obrodenia a zakladateľa prvého slovenského ochotníckeho divadla Gašpara Fejérpatakyho Belopotockého. Od roku 1950 sa na jeho počesť koná divadelný festival dospelých – Belopotockého Mikuláš. Po mnohých zmenách miest konania, organizátorov, alebo dokonca samotného názvu, sa v roku 2016 podujatiu opäť vrátil názov Belopotockého Mikuláš. Hlavným cieľom súťaže je získavanie vedomostí, rozvíjanie zručností a umelecko-odborný rast neprofesionálnych divadelných kolektívov prostredníctvom poznávania, realizácie a prezentácie divadelnej tvorby. Víťazný kolektív alebo jednotlivec podujatia je každý rok navrhnutý na účinkovanie na najstaršom festivale neprofesionálneho divadla v Európe – na Scénickej žatve.
Obecná krava Milena je veľmi obľúbená všetkými obyvateľmi. Jedného dňa však, z ničoho nič, zmizla. Ušla? Niekto ju ukradol? Žeby mimozemšťania? Čo s tým? Dozviete sa v komédii Andreja Opáleného v podaní nadaných mladých divadelníkov z breznianskej ZUŠ-ky.
Tajovského divadelné dni – regionálna súťaž divadla dospelých celoštátnej prehliadky Belopotockého Mikuláš.
Na motívy troch zhavranených bratov.
Názov povesti síce označuje bratov, ktorí sa pre kliatbu premenia na havrany, ústrednou hrdinkou je však žena – ich sestra, ktorá má za úlohu ich odkliať. Dej odráža stredoeurópsky mýtus o premenách a treste, ktorý sa dá zmierniť len čistotou srdca a silnou vôľou. Dej sa odohráva v 8. storočí na území strednej Európy, neďaleko Hradiska Bojná v časoch, keď ľudia uctievali prírodu a jej zákony ako niečo nadprirodzené. Mnohopočetné božstvá, bôžikovia a mýtické bytosti na súši, vo vode, vzduchu a na nebi sa starali o životy smrteľníkov. Tí im za to vzdávali obety, organizovali rituály a verili v nadprirodzené sily. Boli to časy, keď obyčajné slovo mohlo rozpútať vojnu, ničiť životy, ale aj priviesť usadlosť k blahobytu, úrode a pokojnému životu. Napriek priepasti času však má tento príbeh silnú rezonanciu aj v súčasnom vo svete, v ktorom sa z medziľudských interakcií vytráca súdržnosť a láskavosť.
Text z autorského pera Tomáša Pohorelca rozpráva príbeh jedného z mnohých medzibrodských čipkárov. Tí, ako ekvivalent obchodných cestujúcich, kedysi vyrážali z Medzibrodu, Brusna, Nemeckej a iných obcí Horehronia za zárobkom do celej monarchie i mimo nej. Videli ďaleký východ i blízky západ. Pomáhali prežiť svojim rodinám v ťažkých časoch a zo sveta prinášali novoty. Ich remeslo zaniklo po roku 1948 s nástupom komunistickej diktatúry k moci. Inscenácia prináša na divadelné dosky obrázky z medzibrodskej histórie. Je to však v prvom rade metafora. Memento, ktoré pripomína, že ak sa nepoučíme z vlastnej minulosti, budeme nútení si ju prežiť znova.