56. Horehronské dni spevu a tanca

 

#FestivalHelpa


24. – 26. jún 2022 | Obec Heľpa



PRIŠLI HOSTIA Z ĎALEKA I Z BLÍZKA


PRIHLASOVANIE TU



P R O G R A M


AMFITEÁTER V HEĽPE


PIATOK


18.30 h | Z TVORBY ŠTEFANA NOSÁĽA

Účinkuje: Umelecký súbor Lúčnica z Bratislavy

20.00 h | HOREHRONCI POZÝVAJÚ

program venovaný viachlasnej hudobno-spevnej kultúre

Účinkujú: Šambrinci zo Šambrona, Heľpan a Chlopi z Heľpy, Mladosť z Banskej Bystrice, Tepličan z Liptovskej Tepličky, Margetky zo Šumiaca, Vernár, Telgárt, Lucia Gandžalová a Magdaléna Kanošová z Pohorelej, Daniela a Mirko Pokošovci, Pokošovci zo Šumiaca

Moderuje: Anita Fáková

Réžia: Martina Fodorová, Tatiana Salajová

21.30 h | SPIEVAME S JANKOU AMBRÓZOVOU

Účinkuje: Jana Ambrózová, ĽH Pokošovci zo Šumiaca a diváci

22.00 h | MIESTO NA ZEMI – OBRAZY Z DOLNEJ ZEME

hudobno-tanečná inscenácia inšpirovaná dejinnými udalosťami a ich dopadom na život Slovákov, ktorí sú zrazu rozdelení hranicami

Účinkuje: UFS Mladosť z Banskej Bystrice

Réžia: Martin Urban


SOBOTA


17.00 h | ZOSTANE TO V RODINE

predstavujeme rodiny, ktorých vášeň k ľudovej tradícii prerástla oveľa ďalej a stala sa pevnou súčasťou ich domácností

Účinkujú: sestry Kanošové z Pohorelej, Tomáš Blažek z Nitry, manželia Zilíkovci z Mojmíroviec, Malatincovci z Korytárok, Vajdovci z Košíc, Konturovci z Raslavíc, Rosíkovci z Čierneho Balogu, ĽH Mira Kapca, Michal a Matúš Fiľovci z Banskej Bystrice, rodina Naniašová z Heľpy

Réžia: Martina a Peter Hrabovskí

18.00 h | TANCUJEME S VLADOM MICHALKOM

18.15 h | TAM A SPÄŤ

zápisky z dobrodružnej cesty za objavovaním regiónov Horehronie a Podpoľanie, na ktorej cestovateľ spoznáva fenomény vidieka, súčasné prejavy ľudovej kultúry, spevácke a tanečné osobnosti, kapely, folklórne skupiny a súbory

Účinkujú: ĽH Mira Kapca a rozkazovači Pavel Gažo, Ján Matuška, Peter Hrončiak a Juraj Hanes, Hrochoťan z Hrochote, Kmotry a kmotrovia z Detvy, Urpín a Partizán z Banskej Bystrice, Kýčera z Čierneho Balogu, Brezinky z Polomky, ĽH Pokošovci zo Šumiaca, Sára Blahová a Natálka Pokošová z Novej Maši, Natálka Markusová zo Závadky nad Hronom, Chlopi z Heľpy, Peter Hrabovský, Dušan Ambróš

Réžia: Gabriela Kováčiková

19.45 h | SPIEVAME S JANKOU AMBRÓZOVOU

Účinkuje: Jana Ambrózová, ĽH Pokošovci zo Šumiaca a diváci

20.00 h | TANEC, POVINNÁ VÝZBROJ MUŽA

predstavujeme výnimočné tanečné umenie už nežijúcich nositeľov ľudových tradícií z rôznych kútov Slovenska

Účinkujú: ján a Peter Vajda, Martin a Matej Topoľovský, Borievka a ĽH Radoslava Kertisa Košíc, Peter Hrabovský a Tomáš Blažek z Nitry, Mikuláš Szabo z Veľkej Idy, Ondrej Galbička, Ján Michalík a Muzička z Bratislavy, Kýčera z Čierneho Balogu, ĽH Mira Kapca a rozkazovači Pavel Gažo, Ján Matuška, Peter Hrončiak a Juraj Hanes z Detvy, Alfréd Lincke z Piešťan

Moderuje: Dominika Novotná

Odborná spolupráca: Alfréd Lincke

Réžia: Vlado Michalko

21.00 h | HĽADANIE STRATENÉHO ČASU

komponovaný scénický program hosťujúcich súborov

Účinkujúci: Technik z Bratislavy, Borievka z Košíc, Marína zo Zvolena

Réžia: Soňa a Andrej Sýkorovci

22.15 h | TANCUJEME S VLADOM MICHALKOM


NEDEĽA


13.30 h | ŠTEFAN ŠTEC A HOREHRONCI

Účinkuje: Štefan Štec a Fajta

Dratvárik zo Slovenskej Ľupče, Matičiarik a Johanka Szábó z Banskej Bystrice, Heľpančok, Brezinky z Polomky, Hučava z Hrochote, Bianca Tlučáková a Mladosť z Pohorelej, Bystrina a Trnki z Banskej Bystrice, Šumiačan zo Šumiaca, Heľpan a Chlopi z Heľpy, Čierťaž z Nemeckej, Bacúšan z Bacúcha, Závačan zo Závadky nad Hronom, Mostár z Brezna


SPRIEVODNÉ PODUJATIA


SOBOTA


NÁMESTIE


13.30 h | TANEČNÝ DOM

tance z Telgártu

Lektori: Peter Hrabovský, Martina Hrabovská

Hudobný sprievod:  Muzička z Bratislavy


NA PĽACI


14.15 h | SPEVÁCKY HANĎEĽSKÝ DOM

piesne z Čierneho Balogu

Lektorka: Gabriela Kováčiková

Hudobný sprievod: Nátura z Čierneho Balogu

15.00 h | HOREHRONSKÝ JUKEBOX

rozkazovanie pred ĽH Pokošovci a spoločné spievanie horehronských piesní

Príprava: Jana Ambrózová

Účinkuje: Jana Ambrózová a Pokošovci zo Šumiaca

16.15 h | TANEČNÝ DOM

tance z Čierneho Balogu

Lektori: Alfréd Lincke, Martina Lincke

Hudobný sprievod:  Muzička z Bratislavy

22.00 h | NA PĽACI

tanečná zábava

Účinkujú: Pokošovci zo Šumiaca a Muzička z Bratislavy

Príprava: Vlado Michalko


NEDEĽA


NA PĽACI


11.00 h | TANEČNÝ DOMČEK

tradičné hry a tance pre všetky deti


TRŽNICA A NÁMESTIE


SOBOTA - NEDEĽA


TRADIČNÝ JARMOK

remeselníci, včelári, mastičkári, bylinkári predvádzanie ľudovej výroby a regionálnych produktov

Príprava: Magdaléna Slivková, Barbora Schmidtová, Andrej Stollmann

HEĽPIANSKA KUCHYŇA

predvádzanie tradičných heľpianskych jedál - grapľe, miši, guľki, trhannie haluški

Príprava: Mária Kemková


SOBOTA


9.30 h /  12.00 h | PRIŠLI HOSTIA Z ĎALEKA I Z BLÍZKA

program folklórnych hudobných a tanečných zoskupení a sólistov

Príprava: Veronika Václaviková, Slávka Tomášová


FARSKÝ DVOR


SOBOTA - NEDEĽA


KUDEĽNÁ IZBA

ukážka tradičného spracovania ľanu

Príprava:Mária Kemková


SOBOTA


11.00 – 12.00 h | HOREHRONSKÉ DNI S RÁDIOM REGINA

živé vysielanie Rádia Regina z HDST v Heľpe

Účinkujú: Chlopi z Heľpy, Šambrinci zo Šambrona, sestry Kanošové z Pohorelej, ĽH Mira Kapca a Malatincovci z Korytárok

Réžia: M. Čížová

12.30 h | V KONZÜME PRI GIZEĽE

program prezentujúci nárečie obce Čierny Balog

Účinkuje:  Kýčera z Čierneho Balogu

Príprava: Miroslava Rosíková

13.00 h | VLASKI MOJE VLASKI

program zameraný na predstavenie tradičných účesov a obradov spätých s čepčením obcí Hrochoť a Pohorelá

Účinkuje: Kráľova hoľa z Pohorelej a Hrochoťan z Hrochote

Príprava: Jana Očenášová, Darina Václavová

14.00 h | O LÚKE, MOTÝĽOVI A KVETINOVEJ VÍLE

bábkové divadlo pre najmenších v podaní Teátro Neline

15.00 h | KNIHA O FESTIVALE

prezentácia prvej publikácie o Horehronských dňoch spevu a tanca v Heľpe

Príprava: Katarína Mosnáková Bagľašová

 


PIVNICA STAREJ FARY


13.45 h | ZDENKO MAJER A TRADIČNÁ ĽUBIETOVSKÁ KERAMIKA

premietanie dokumentárneho filmu za účasti majstra Zdenka Majera a režiséra Matúša Drugu


VÝSTAVY


PIATOK - NEDEĽA


DREVENICA V AMFITEÁTRI


ŽIVOT V DREVE

výstava z tvorby Jána Pindiaka z Heľpy a Juraja Halaja z Pohorelej

VERNISÁŽ - PIATOK 18.00 h

Príprava: Miro Zaťko, Gabriela Kováčiková


CESTA DO KOSTOLA


„TRIDSIATKY“ NA HOREHRONÍ

etnografické fotografie Věry Jičínskej z Horehronia z rokov 1932 - 1934

Príprava: Miro Zaťko


PIVNICA STAREJ FARY


55 ROKOV „NA HEĽPE“

panelová výstava mapujúca dejiny a vývoj festivalu

Príprava: Katarína Mosnáková Bagľašová


STARÁ FARA


V ÚLI

výstava o včelách, včelároch a včelárení vo svete i tôňach horehronských lesov

Autor: Ľubomír Bagačka

Realizácia: Horehronské múzeum Brezno


70 SUKIEN MALA II

výstava mapujúca viaceré varianty ľudového odevu z obcí Pohorelá a Hrochoť

Príprava: Darina Václavová, Anna Očenášová


SOBOTA


9.30 h | VERNISÁŽ K VÝSTAVÁM


 56 HDST – VSTUPENKY

 


Propagácia:


Organizátori podujatia: