Obsah tejto stránky nájdete aj vo zvukovom zaznáme, ktorý je možné si vypočuť online, ale aj stiahnuť do svojho zariadenia, či už stolového počítača, notebooku, tabletu alebo mobilného zariadenia. Využívame podcastové služby Spotify, iTunes, Google Podcasts, ale aj iné, kde takisto nájdete všetky podcasty SOS.
Budeme veľmi radi ak sa prihlásite na odber nášho podcastového kanála.
Veľký piatok
Ďalším dňom veľkonočného obdobia, nazývaného aj Veľký týždeň, je Veľký piatok. Pre kresťanov je tento deň jedným z najväčších sviatkov, pripomínajúci ukrižovanie Ježiša Krista.
Je preň príznačný prísny pôst. V niektorých oblastiach nesmeli gazdovia ani piť vodu.
V minulosti bol Veľký piatok považovaný za najvhodnejší na značkovanie dobytka.
Ľudia verili, že práve v tento deň sa zvieratám rýchlejšie zahoja rany a menej cítia bolesť.
Vystrihávali a vyrezávali im do uší značky, aby si ich po návrate z paše vo veľkom stáde či kŕdli poznali.
Ľudia v minulosti verili, že v noci zo Zeleného štvrtku na Veľký piatok sa schádzajú strigy, či strigôni a ich cieľom je škodiť dobytku. Aby gazdiné takýmto „čarám“ zabránili vykonávali rôzne ochranné úkony.
Dvere stajní natierali cesnakom, či kolomažou, maselnicu vyložili na stôl, ktorý mal nohy obvinuté reťazou, pred svitaním stierali rosu a mnohé ďalšie. Na Veľký piatok sa nič nesadilo, pretože sa nesmela hýbať zem.
Veľký význam sa pripisoval jarnej vode, ktorá v tradičných predstavách mala na ľudí i zvieratá ochranný a ozdravný účinok. Zavčas rána kúpali v potoku kone, aby mali zdravé a silné nohy.
Ak trpeli ľudia chorobami, prevažne kožnými, verili, že práve umývanie na Veľký piatok ich choroby zbaví.
„Za najúčinnejší sa považoval náhly skok do vody, aby sa neduh zľakou a skapau.“
V Čiernom Balogu ľudia verili, že na Veľký piatok tečie v potoku krv Pána Ježiša. V obci Telgárt chodili ľudia skoro ráno okolo 3.-4. hodiny k lesnej studničke „Pod žiarom“. Tam sa modlili, umývali a zobrali si vodu aj domov. Voda z potoka, či studničky a jej magická moc bola využívaná pri rôznych príležitostiach počas celého roka. Kropili ňou stajňu keď sa krava otelila, potierali kravám vemená, aby dobre dojili, pokladala sa do základov nového domu. V Telgárte a na Šumiaci pripisovali silné liečivé účinky masti zo šunky, ktorú varili na Veľký piatok.
K Veľkému piatku sa viazali aj viaceré pranostiky a ľudia im pripisovali veľký význam. Sledovali v tento deň počasie, ktoré si často aj zaznamenali.
„Keď na Veľký piatok dáždik poprchuje, požehnaný rok v sade i na poli to sľubuje.“
Zdroje:
Horváthová - Horehronie, Rok vo zvykoch nášho ľudu